DNA ARITMA, Entegre atık su arıtımı için komple
çözümler konusunda lider bir tedarikçi ve üreticidir.

İmalat ve Çözümler
Çevre Yönetim Hizmetlerinde Yenilikçi Yaklaşım...

DÖNER-DOĞRUSAL KÖPRÜ VE SIYIRICILAR

Çökeltme havuzları, parçacıkların veya flokların çökelmesinin kolaylaştırmak için suyun çok yavaş akıtıldığı büyük havuz veya tanklardır. Arıtma tesislerinde, çökelen ya da yüzdürülen katı maddelerin sistemden uzaklaştırılması için sıyırıcılardan yararlanılmaktadır. Sıyırıcı ekipmanları statik hesaplamalara ve mühendislik uzmanlığına dayalı olarak tasarlanmaktadır. Çamur yüklerine ve miktarına uygun yapılan hesaplama, beraberinde sağlam ve güvenilir bir çalışma sürecini getirir. Sonuç olarak, çökeltme havuzlarında veya yoğunlaştırma tankında ölü nokta kalmaz.

➢Dairesel Köprülü Sıyırıcı;Döner köprülü sıyırıcı çökeltim havuzlarında zemine çöken çamurun merkezde toplanarak havuzdan uzaklaştırılmasına yarayan biratıksu arıtma ekipmanıdır.Havuz zemininin eğimli(konik) olmasıyla merkezde toplanan malzeme çamur pompaları yardımıyla çoğunluk kısmı sistemin içine geri devir edilir az bir kısmı ise sistemden uzaklaştırılır. Köprü düzeneği genellikleSt 37 + Epoksi Boyalı veya galvaniz olarak üretilmektedir. Talebe göre 304 ve 316 kalite paslanmaz çelikten de mal edilebilmektedir. Dip sıyırıcıda ise aşınmaya dayanıklı kort bezli kauçuk kullanılır. Sıyırıcı plakaların kauçuk sıyırıcı ile bağlandığı kısımlarda aşınmaya dirençli hareketli derlin tekerler kullanılmaktadır.Ekipman dip sıyırma işlemini silindirik havuzun merkezin de bulunan kaidesi etrafında dönmek suretiyle yapar.

➢Doğrusal Köprülü Sıyırıcı; Doğrusal köprülü sıyırıcılar iki işlem gerçekleştirirler. Bunlar; dip sıyırma ve üst kısımda biriken yağ ve köpüğü sıyırma işlemidir.Ön çöktürme havuzlarında, kum yağ tutucularında kullanılmaktadır.Kum yağ tutucularında kullanılan sıyırıcılarda kum pompaları sıyırıcı ile birlikte hareket etmektedir.Su altı kısımlarında 304 veya 316 paslanmaz malzeme, su üstünde kalan kısımlarında paslanmaz veya isteğe bağlı galvaniz kaplı malzemeler ile imal edilebilmektedir.

➢Zincirli Sıyırıcılar; Zincirli sıyırıcılar dikdörtgen kesitli kanallarda kullanılırlar. Sıyırma bıçakları, kanalın köşelerindeki mil ve dişliler arasına monte edilen iki ayrı zincirin arasına monte edilir. Böylece, tahrik grubunun hareket verdiği milin dönüşü ile zincir sonsuz dönüş hareketini yaparak tabanda biriken çamuru temizler. Zincirli sıyırma sistemi, tabandaki çamuru kazıyarak yan siloya alır ve havuzun yüzeyindeki maddeleri sıyırarak bunları yan kanala aktarır.

➢Çamur Havuzu Taban Sıyırıcısı;konik tip havuzların tabanına çökelen çamurların havuzların orta kısmına doğru sıyırılması için kullanılır. Kauçuk malzemeden olur, tekerlekli yapıya sahip olup tekerlek önüne monte edilen kauçuk sıyırıcı havuzu 360 derece sıyırır.